2 İnternet Hattını tek Ağda Nasıl Kullanabilirim ?

2 İnternet Hattını 1 Ağda Nasıl Kullanabilirim ?

Soru: Merhabalar Murtaza Bey önemli bir konuda sizden bilgi almak istiyorum. Ben çalıştığım yerin teknik işlerini bilgim dahilinde yapmaya çalışıyorum.Bulunduğumuz iş yeri şehir merkezinden biraz fiber internet yok, bunun için 2 internet hattı alıp internet hız problemini çözmek istiyoruz. Bunun yanın da ana bilgisayarı da 2 intenet hattınıda tüm bilgisayarların sorunsuz görmek istiyorum. Ancak interneti olarak kablosuz kullanan bilgisayarlar da var. Tamamen kablolu da çözüm olmaya bilir. Çok rica ediyorum. Bu konuda bana yardımcı olunuz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap:Merhabalar ilginiz için teşekkür ederiz. Maşallah destan yazmışsınız umarım sorunuzu doğru anlamışımdır.2 internet hattınız var, bunu hem kablosuz hemde kablolu tek bir ağ üzerinden nasıl kullanabileceğinizi soruyorsunuz !

Bunun için Mutlaka Şu ürünleri almalısınız.

  • 2 Hat için 2 adet Modem
  • 1 adet Multi Wan Vpn Router
  • Kablosuz kullanan yerlere de Kablosuz Router

Böyle bir sistem için en az 2.000,00TL Bütçe ayırmalısınız

 

Vpn Routerler Fiyatı Yüksek Gelirse bu ürünüde tercih edebilirsiniz

Cisco RV042 Dual Wan +4 Port VPN Router Ortalama fiyatı 650TL Civarıdır.

2 Wan+4×10/100Mbps portu, DHCP ozelligi

2 adet adsl baglantisini tek agda toplayabilir, yada G.shdsl baglantinizi ADSl veya kablo internet ile yedekleyebilirsiniz!
•Bant genisligi yonetimi
•Entegre SPI Firewall
•DMZ portu
•SNMP ve Web tabanli kolay yonetim
•QoS ile ses ve video paketlerini onceliklendirebilme
•30 Ipsec VPN sonlandirabilme
•Port based 802.1q VLAN destegi

Ayrıca Multi Wan Vpn Router önerisi olarak daha profesyonel bu ürünleri öneririm

Cisco RV016 Multi Wan +16 Port VPN Router

Cisco RV016 Multi-WAN VPN Router

Cisco RV016 Multi-WAN VPN Router Şema

 

Özellikleri

Linksys RV016 Multi Wan +16 Port VPN Router
•7 Wan+16×10/100Mbps portu, DHCP ozelligi
•7 adet adsl baglantisini tek agda toplayabilir, yada G.shdsl baglantinizi ADSl veya kablo internet ile yedekleyebilirsiniz!
•Bant genisligi yonetimi
•Entegre SPI Firewall
•DMZ portu
•SNMP ve Web tabanli kolay yonetim
•QoS ile ses ve video paketlerini onceliklendirebilme
•30 Ipsec VPN sonlandirabilme
•Port based 802.1q VLAN destegi
Tp-link TL-ER6120 SafeStream Gigabit Dual WAN VPN Router 
450x270Özellikleri

Bu Ürün Ne Yapar?

TL-ER6120 SafeStream™ Gigabit Dual-WAN Genişbant Router, yüksek kapasite veri işleme yeteneği ve IPsec/PPTP/L2TP VPN, yük dengeleme, erişim kontrolü, Messenger/P2P bloklama, DOS savunması, bant kontrolü, oturum limitleme ve PPPoE sunucusu gibi gelişmiş fonksiyonlarıyla küçük ve orta ölçekli iş yerlerine yönetimi kolay ve güvenli bir profesyonel network çözümü sunar.

Gelişmiş VPN Performansı

TL-ER6120, Client/Server (İstemci/Sunucu) modda IPsec, PPTP ve L2TP çoklu VPN protokollerini destekler ve pass-through (geçirgenlik) özelliğide mevcuttur. Ayrıca donanım tabanlı dahili VPN motoru ile 100 adet LAN to LAN/Client to LAN IPsec VPN bağlantısı oluşturulabilir. Gelişmiş VPN özellikleri: DES/3DES/AES128/AES192/AES256 şifreleme, MD5/SHA1 doğrulama, Manual/IKE key yönetimi, Main/Aggressive anlaşma modları.

Gelişmiş Güvenlik Seçenekleri

TL-ER6120, internet ve intranet üzerindeki TCP/UDP/ICMP Flooding, TCP Taraması, Ping of Death vb. DOS ataklarına karşı otomatik algılama ve bloklama savunmasına sahiptir. Ayrıca özel harici sunucularınızı DMZ portu ile iç ağınızdan ayırabilir. Özel yönetim arayüzünden web sayfası, messenger/P2P uygulamaları, ftp, http, smtp gibi protokol ve uygulamarı kontrol ve kısıtlama imkanı sunar.

Bant Genişliği Optimizasyonu

TL-ER6120, tek bir aygıtla farklı internet ihtiyaçlarını karşılayabilecek 2 adet WAN portu barındırır. Akıllı yük dengeleme özelliği toplam internet yükünü eşit şekilde birden fazla internet bağlantısı üzerinden dengeleyip ağınızdaki genel performansı arttırır ayrıca tek bir hattan kaynaklanan problemlerde internetten kopmanızı engeller ve internete erişiminizin devamlılığını sağlar.

Emniyetten Ödün Vermeyen Tasarım

TL-ER6120, elektriksel dalgalanmaların cihaza zarar vermeden topraklanmasını sağlayan profesyonel yıldırım koruma teknolojisi kullanmaktadır. İyi donatılmış bir ortamda 4Kv’ye kadar koruma sağlayabilmektedir.

 

 

 

Yayınlayan

Murtaza Gürsoy

1986 doğumluyum 2002 yılından itibaren bilişim teknoloji işleri ile ilgilenmekteyim, Donanım ve yazılım konusunda mevcut bilgilerimi sizlerle paylaşmak, geliştirmek ve yardımcı olmak amacıyla buradayım. Teknomedia fikri Hikmet bey ile çok uzun zaman süren istişareler sonucu üretilmiştir.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.