1 Milyondan Fazla Android Kullanıcısına Kötü Haber

Merhaba arkadaşlar, 

Teknoloji haberleri içinden bir yenisi ile daha karşınızdayız. Bu seferki haberimiz sizleri biraz üzebilir. Eğer siz de Android kullanıcısıysanız veya çevrenizde kullanan varsa bu haberimizi dikkatli okumalısınız.

Gooligan Hackerları, Ağustos ayından itibaren 1.3 milyona yakın Android işlemcisine sahip telefona musallat oldu. Bu Malware‘in asıl gayesi Gmail veya Google Docs‘taki verileri ele geçirmek değil. Büyük bir reklamın dolandırıcılık planının bir oyunu olarak kullanıcıları uygulama indirmeye zorlayarak istedikleri amaca ulaşmaya çalışıyorlar. Bu sayede hackerlar ayda 320.000 $ gibi bir para kazanacak.

Check Point araştırmacılarına göre Gooligan, çok ciddi ve korkutucu bir şekilde hızla yayılıyor. Ay başından bu yana her gün ortalama olarak 13.000 yeni cihaza bulaşmaya devam ediyor.

Acaba bize de bulaşmış olabilir mi? Bu teknoloji haberini okuyanların aklına gelen gelen ilk soru bu olmalı. Bakalım bu virüs nasıl bulaşıyor. Kullanıcılar bir web sitesini ziyaret edip üçüncü parti bir uygulamayı telefonlarına indirdiklerinde, kötü niyetli yazılımlar için bu çok iyi bir zemin oluşturuyor. Genellikle bu, ziyaretçilerin istedikleri bir şeye ulaşabilmeleri için yazılım indirmeye teşvik eden üçüncü parti bir uygulama mağazası olabiliyor. Gooligan indirildiğinde, hangi Android telefona bulaştığını tespit ediyor ve telefon  üzerinde hakimiyet sağlanıyor.

Bunu yapmak için saldırganlar Jelly BeanKitKat ve Lollipop gibi Android 4 ve 5 arasındaki cihazlarda VROOT ve Towelroot gibi güvenlik zafiyetlerini kullanıyor. Söz konusu işletim sistemleri, bugün kullanılan 1,03 milyar adet Android cihazın %74’ünü oluşturmaktadır. Bunların %12’si Avrupa‘da, %19’uAmerika‘da, %40’ı da Asya‘da gerçekleşmiş durumda.

Gooligan telefonunuzu ele geçirildiğinde GmaildökümanlarDrivefotoğraflar ve diğer verilere ulaşabiliyor. Check Point araştırmacıları 1,3 milyar hesabın ele geçirildiğini tespit etti. Günlük 30.000 ve toplamda 2 milyon adet uygulama indirilmiş durumda… Ele geçirilenler arasında yüzlerce şirketin de olduğu söyleniyor. 

Eğer sizde android kullanıcısıysanız hesabınızı kontrol etmelisiniz. Gooligan Checker ile bunu öğrenebilirsiniz. Verilerinizi yedeklemeyi unutmayın çünkü telefonunuzu sıfırlamanız ve  Firmware‘i tekrar yüklemeniz gerekebilir.

Evet arkadaşlar bu haberimizin sonuna geldik. Yeni teknoloji haberleri ile buluşmak üzere bizi takip etmeye devam edin.

1-milyondan-fazla-android-kullanicisina-kotu-haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.