Sanal Gerçeklik 2017

Merhaba teknoloji sever dostlar,

Sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) fikri ilk olarak 1935 yılında Stanley G. Weinbaum’un Pygmalion’s Spectacles isimli bilim kurgu türünde kısa hikayesinde ortaya atıldı. Bahsedilen sanal gerçeklik sistemi bugün halen erişilemeyen bir teknolojide, dokunma ve koku alma duygularını bile kullanıcıya deneyimleten bir sistemdi. Aradan geçen zamanda bu fikir gelişti ve bugün tüm gerçekliğiyle teknoloji haberleri arasında yer alarak karşımızda, son kullanıcının hizmetinde.

2017 yılında satın alabileceğimiz Sony Play Station VR, HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR ve Google Daydream View ürünleri kullanıcıların ilgisini çekiyor. Gelin bu ürünleri yakından inceleyelim.

Temel olarak ürünler mobil ve kablolu olarak ikiye ayrılıyor. Mobil ürünler olan Samsung Gear VR ve Google Daydream View 100$’ın altında fiyatları ile cazip ancak bu ürünler basit olarak lensler yardımı ile mobil telefonunuza sanal gerçeklik özelliği ekliyor. Kablosuz kullanabilmek bir avantaj olsa da hem kablolu rakipleri kadar iyi bir görüntü deneyim sunamıyor hem de güç kaynağının hızlı tüketimi kullanıcıyı zor durumda bırakıyor.

Oculus Rift, HTC Vive ve Play Station VR ise bir kablo ile doğrudan bilgisayarınıza ya da PlayStation’a bağlandığı için güç kaynağı sorunu yaşamıyorsunuz. Ayrıca doğrudan sanal gerçeklik için tasarlanmış bu ürünlerde çok daha iyi kamera ve hareket sensörleri bulunduğunu da belirtelim. Tabii ki bu özellikler ürünlerin fiyatlarına yansıyor. Sony Play Station VR 399,99$, HTC Vive 799,99$ ve Oculus Rift 699$ ile Amazon’dan satın alınabilir.

2017 içerisinde ise rekabet giderek artacak gibi görünüyor. Oculus, HTC, Samsung ve Google dışında Razer’ın OSVR HDK2 ve Fove’un FOVE 0 modelleri geliştiriciler ve teknoloji meraklıları için erişilebilir durumda. Intel ise Project Alloy ile sanal gerçeklik teknolojisi üretmeye başladı. Apple da işe alım ilanlarında VR ve AR (Augmented Reality – Arttırılmış Gerçeklik) uzmanları aradığını duyurdu. Geliştiricilerin ve teknoloji üreticilerin 2017 yılında sanal gerçeklik pazarını nasıl büyüteceğini izlemeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.