İndirme Özelliği Netflix’in Başını Ağrıtacak

Merhaba değerli teknoloji meraklıları, yeni bir gelişme ile sizlerle birlikteyim. Netflix, geçtiğimiz kasım ayında çevrimiçi indirme özelliğini kullanıma sunmuştu. Ancak bu özellik nedeniyle mahkemelik oldu. Patent trolü olarak adlandırılan BlackBird Technologies tarafından mahkemeye verildi.

Netflix tarafından kasım ayında kullanıma sunulan ve internet bağlantısı olmadan film, dizi vb. İzlemeyi sağlayan çevrimdışı indirme özelliği, Netflix’in mahkemelik olmasına neden oldu. Netflix’i mahkemeye veren şirket ise, BlackBird Technologies isimli şirket oldu. Bu şirket, patent trolü olarak adlandırılan ve patentlerden başka bir ürünü yada varlığı bulunmayan şirketlerden biri. Şirket açtığı davalar sayesinde para kazanıyor. Bu açıdan BlackBird Technologies’in dava açtığı tek firma Netflix değil. Dava açılan diğer firmalar ise şöyle: SoundCloud, Vimeo, Straz, Mubi ve Studio 3 Partners. Bu firmaların ortak noktası ise, sundukları servislerde çevrimdışı indirme özelliği. Davaların açıkladığı yer ise ortak, Delaware Federal Mahkeme’si.

BlackBird Technologies, Birleşik Devletler Patent Numarası 7.174.362 olan bir patente sahip. Bu patentin özelliği şu: bilgisayar ağarıcılığıyla iletilen taleplere karşılık olarak önceden depolanmış dijital verilerden ürün sağlamaya yaraması. Bu bağlamda 362 adet indirme özelliği bulunuyor. Ancak patent özetinde sadece verilerin CD’lere yazılması konusu yer alıyor.

BlackBird Technologies Şirketi’nin başka patent davaları açıp açmayacağı merak edilirken, hali hazırda açılan davaların da nasıl sonuçlanacağı konusunda henüz bir bilgi yok. Netflix’e açıklan dava ve diğer konularda meydana gelen gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bizi ve sitemizi takip ederek tüm teknoloji haberleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.