Siyaseti Artık Robotlar Yönetecek

Merhaba arkadaşlar,

Yeni teknoloji haberleri sayesinde teknoloji denen olgunun bir kez daha hayatımızı ne kadar etkilediğinin farkına varmaya hazır mısınız?

2017 yılında yaşanacak dijital gelişmeler bütün endüstrileri etkileyeceği gibi hayatımızı etkileyecek.

Business Insider (BI) Intelligence Reseach Team, 2017 yılında gelişme gösteren teknoloji trendleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada; dijital medya, mobil, ödeme sistemleri, dijital medya, Nesnelerin İnterneti, fintech, e-ticaret, konularını kapsıyor ve 2017 yılına ses getirecek olan 30 büyük trendin 2017’de gerçekleştireceği değişimleri açıklıyor. Nesnelerin İnternetinde büyük değişimleri doğuracak trendlere yer veriyor.

Yapay zeka temelli akıllı hoparlörler yapılacak

Amazon’un Echo isimli akıllı hoparlörünün ardından Apple ve Samsung da kendi yapay zeka temelli hoparlörünü geliştirerek evlerin kontrolünü ele geçiren asistanlar geliştirecek.

5G geliyor

Dünyanın en büyük mobil çip üreticisi olan Qualcomm ise 5G’yi destekleyen bir modem geliştirdiğini duyurdu.

Siber saldırılar olacak

Nesnelerin İnterneti (IoT) birbiri ile iletişimde olan cihazların sayılarındaki artışın siber saldırılarının da artacağının sinyalini veriyor. 2017’de büyük bir hacker saldırısı bekleniyor.

Sürücüsüz otobüsler hayata geçiyor

Sürücüsüz araçlar hayata geçirildi. Cambridge’de bulunan sürücüsüz okul servisleri, Finlandiya’daki sürücüsü olmayan otobüs Massachusetts, Singapur’da ise taksiler buna örnek gösteriliyor.

Nesnelerin İnternetiyle politikacılar isimlerini duyuracak

ABD Başkanı Donal Trump önde olmak üzere, birçok popülist politikacı geleneksel yöntemleri bir tarafa bırakıp, Nesnelerin İnterneti’ni kullanarak siyasi camiada kendilerine isim yapıp siyasi çıkar elde etmeye çalışacak.

Geleneksel üretici firmaların hedefi üretim yaptıkların fabrikaları tüketicilere yakın bir yere taşıyıp, tedarik zincirini azaltmak olurken, Adidas’ın amacı ise Atlanta’da kurduğu fabrikada yerli halkı istihdam etmek yerine robotları kullanmak olacak.

Teknoloji size yakın olsun istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

Samsung, Galaxy X ile 2017’ye Damga Vuracak

Merhaba kıymetli arkadaşlar. 2017’nin ilk günlerinde yeni bir teknoloji haberi ile karşınızdayım. Bilindiği gibi Samsung, Note 7 telefonlarında hayal kırıklığı yaşatmıştı ve Note 7’de yaşattığı bu hayal kırıklığından kurtulmak için farklı arayışlara girmişti. Amiral gemi telefonlarıyla her zaman piyasada söz sahibi olan Samsung, 2017 yılında çıkaracağı Galaxy X ile, şimdiden epeyce konuşulmaya başladı.

Akıllı telefon devi olan Samsung, piyasada çığır açacak bir telefon ile kullanıcıların hayatına girmeyi düşünüyor. Katlanabilir özelliği ile, dikkatleri üzerine çekecek olan telefonun 2017 yılı içerisinde piyasaya sürüleceği açıklandı. Note 7 telefonunda yaşanan olumsuzluklar, firmayı kullanıcılara karşı bir suçluluk psikolojisine soktu. Firma kullanıcıların gönlünü almak için arayışlarına tüm hızıyla devam ederken, yeni çıkaracağı telefon ile Samsung kullanıcıların gönlünü almakla kalmayacak, diğer marka akıllı telefon kullanıcılarının da merakını cezbedecek. Özellikle ekran görüntüsü ile dikkat çeken Galaxy X, katlanabilecek olması dolayısıyla oldukça merak ediliyor.

Teknik özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi gelmeye başladığında, merak ettiğiniz soruların cevabını vermeye çalışacağız. Umuyoruz ki Samsung, yakın zamanda teknik özellikleri konusunda detaylı bilgiler paylaşır. Oldukça merak konusu olan Galaxy X’in fiyatı hakkında bilgi vermemiz şuan için çok zor. Çünkü piyasadaki telefonlardan farklı özelliklere sahip olacak ve piyasada yeni bir çığır açacağa benziyor. Bu açıdan fiyatı konusunda şuan için dolaşan bir dedikodu bile yok. Artık piyasanın durumuna göre, firma bir fiyat belirler. Umarız çok pahalı olmaz.

Galaxy X’in sızan fotoğrafları var, merak edenler haberimizde görecektir. Herhangi bir gelişme olduğunda yada diğer teknoloji haberleri konusunda ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip ederek tüm teknoloji gelişmelerinden haberdar olabilirsiniz. Hepinize mutlu yıllar…

Samsung’un Galaxy A Serisi, Suya ve Toza Dayanıklı!

Değerli teknoloji meraklıları, güzel bir gelişme ile daha karşınızdayım. Bilindiği gibi Samsung, en önemli akıllı telefon üreticilerinden birisidir. Daha çok S serisi ile dikkatleri üzerine çeken firma, bu sefer A serisinin yeni modeli ile  meraklıları heyecanlandırıyor.

Samsung’un orta seviyede olan ve piyasada oldukça ilgi gören Galaxy A serisi, 2017 yılında yeni modellerle geliyor. Bu modeller IP sertifikası ile suya ve toza dayanıklı olacak şekilde üretildi. Galaxy S ve Galaxy Note serisi kadar olmasada, orta seviye kullanıcılar tarafından oldukça ilgi gören A serisi ilk olarak 2015’te karşımıza çıkmıştı. Bu yılda oldukça ilgi gören seri, 2017 yılında 3. Jenerasyon ile gelecek. Samsung Malezya, Samsung A ailesi için önemli bir detay paylaştı.

“Her şey ‘A’ ile başlar. Nefesini Tut” sloganı ile bir görsel paylaşan Samsung, bu paylaşımla birlikte Galaxy A 2017 modellerinin suya ve toza dayanıklı olacağının sinyalini vermiş oldu. Tahminlere göre, IP67 sertifikasın olması kuvvetle muhtemel. Ancak Samsung minik bir sürprizle, olmuşken en güzeli olsun düşüncesi ile IP68 ile ortaya çıkabilir.

Eminim ki içinizde Galaxy A serisini kullanıp memnun kalanlar vardır. Yeni çıkacak 2017 modelleri almayı düşünenler de olabilir. Orta seviye telefon arayanlar için gayet mantıklı bir tercih gibi gözüküyor. Ülkemizde de oldukça ilgi gören bir seri olmuştur, Galaxy A serisi. Bakalım ilerleyen zamanlarda  daha hangi detaylara ulaşacağız. Yeni bir gelişme olduğunda, tüm teknoloji haberleri gibi güncel bir şekilde sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz. Siz de Galaxy A serisi ve diğer teknoloji gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edin…

Galaxy S8’deki Parmak İzi Okuyucu Biraz Farklı

Teknoloji meraklıları, tekrar birlikteyiz. Yeni bir teknoloji haberi ile daha karşınızdayım. Synaptics, yaptığı açıklamada Galaxy S8’in çerçevesiz ekranla geleceği yönündeki dedikoduları güçlendirdi. Ayrıca parmak izi okuyucunun ekrana dahil olabileceğini ileri sürdü.

Geçtiğimiz günlerde çerçevesiz Galaxy S8 haberini sizlere aktarmıştık. Bu haberlerden sonra birçok çevre Galaxy S8’in çerçevesiz olma ihtimalini doğrulamıştı. Synaptics’in yeni bir paylaşımı, telefonun çerçevesiz olacağı iddiasını güçlendirdi.

Genellikle sensör teknolojileri ve sürücüler üzerine çalışmalar yapan Synaptics şirketi, bir bilgi paylaştı. Synaptics, ekran camının altına sensör yerleştirildiğini açıkladı. Bununla birlikte Galaxy S8 akıllı telefonunda parmak izi okuyucusunun büyük ihtimalle ekrana entegre şekilde geleceğini belirtti ve bununla ilgili ipucu verdi. Eğer iki şirket böyle bir ortaklık yaparsa bu iddia doğrulanmış olacak. Ayrıca biz önceki teknoloji haberimizde Galaxy S8’de beklenen 3 özelliğe değinmiştik.

Aynı zamanda bu durum, Galaxy S8’in fiziksel butonu olmayacak ve çerçevesiz gelecek, iddialarını güçlendirecek. Bu da Samsung‘un cihazda devrimsel bir yenilik gerçekleştireceğini işaret ediyor. Bakalım Samsung, Galaxy S8 ile  istediği bu sistemi ne zaman bizlerle buluşturacak.

Galaxy S8’in tanıtım tarihi ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak önceden de bildiğimiz ve Samsung’a yakın kaynakların da söylediği gibi Galaxy S8, Şubat 2017‘de Barselona‘da düzenlenecek kongrede tanıtılacak. Mobil Dünya Kongresi‘nde tanıtılacak bu cihaz bir kaç ay sonra meraklıları ile buluşacak.

Teknoloji harikası Galaxy S8 ne zaman ülkemizde satışa sunulacak bilmiyorum. Bildiğim şey benimle birlikte sizin de bu telefonu merakla beklediği…. Herhangi bir gelişme olduğunda sitemizde bu haberi görebilirsiniz. Bunun dışında diğer teknoloji haberleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, yapmanız gereken bizi ve haberlerimizi takip etmek…

Samsung Bu Sefer Köşeye Sıkıştı

Değerli arkadaşlar öncelikle merhaba diyor ve teknoloji haberlerini sizlere sunmaktan dolayı mutluluğumuzu dile getiriyorum.

Bu seferki teknoloji konulu haberimiz 2 dev  firmanın mücadelesine tanık oluyor.

Bildiğiniz gibi Samsung, Apple’a tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Bu tazminat kararına karşı Samsung itiraz etmiş ve beklemeye geçmişti. Artık bu itiraz sonuçlandı. Samsung’un itirazı mahkeme tarafından uygun bulunmayarak reddedildi. Teknoloji dünyasının bu iki büyük devi arasındaki rekabette yılan hikayesine dönen patent kavgası uzun süredir devam etmekteydi. Bu mücadelede son karar verildi ve mahkeme süreci sona erdi.

2012 yılında başlayan ve tarihteki en büyük patent davasına dönüşen bu olay ve rekor bir tazminat kararı ile sonuçlanmıştı. 3 ayrı patent için Apple‘a, 2 milyar $ ödenmesine karar verilmişti.2014’te Güney Kore merkezli şirketin itirazları sonucu bu rakam 120 milyon $’a kadar inmişti. Ancak bununla yetinmeyen Samsung bir girişimde daha bulunmuş ve karara bir kez daha itiraz etmişti. Samsung’un bu itirazı sonuçsuz kaldı. Temyize giden karar Samsung’un beklediği gibi çıkmadı. İşte gördüğünüz gibi teknolojinin gelişmesi bu tür mücadelelere de sahne olabiliyor. Her neyse, biz haberi okumaya devam edelim.

Bu kararın ardından Samsung’un önünde iki yol mevcut. İlk yol son kararı Amerika Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesine (  Supreme Court of the United States ) götürerek bir kez daha itiraz etmek. İkinci yol ise daha fazla uğraşmayarak davayı sonuçlandıracak tazminat miktarını ödemek.

Ne dersiniz! Samsung tazminat ödemeyi kabul mü edecek yoksa bir kez daha itiraz mı edecek? Ben derim ki; bizi takip etmeye devam edin ve tüm teknoloji haberleri gibi bu konuda da sizi bilgilendirelim. 

samsung-bu-sefer-koseye-sikisti

Akıllı Cihazlar Saat Sektöründe Küçülüyor

Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü haberimiz her zamankilerin aksine teknolojinin ilerleyişine rağmen bazı ürünlerin rağbet görmeyeceğini bizlere anlatıyor. Bakalım rağbet görmeyen bu ürün neymiş, belki bu haber sizi de ilgilendiriyor olabilir. Haberimiz son dönemin en çok duyulan kelimelerinden biri olan akıllı cihazlarla ilgili, akıllı saatler….

Akıllı cihazlardan biri de akıllı saatlerdir. Bu akıllı saatlerin piyasadaki öncü şirketlerinden biri olan Motorola’nın CEO’su, akıllı saatin pekte akıllı bir proje olmadığını söyledi. CEO yaptığı açıklamada akıllı saat sektörünün pek de kârlı olmadığını ve bu yüzden beklentilerini karşılayamadığını belirtti.

Akıllı saatler 2013 yılından bu yana ” devrimsel teknoloji ” olarak sıklıkla gündeme gelmişti. Gündeme gelen bu teknoloji ürünü akıllı saatlerin bir çoğu ne yazık ki istenen düzeye ulaşamadı. Diğer akıllı cihazlara göre saat kullanıcıları akıllı saat sahibi olmak istemiyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bazı firmalar bu projenin arkasında durarak bu alandaki çabalarını sürdürüyor.

Akıllı saat dünyasına en fazla emek veren şirketlerin başında gelen Motorola, söylentilere göre akıllı saat üretmekten vazgeçmiş durumda. Motorola CEO’sunun bu ürünlerin pek de kârlı olmadığını açıklaması söylentileri kuvvetlendiriyor. Büyük ihtimalle bu söylentiler gerçek olacak ve yakın bir zamanda Motorola akıllı saat piyasasından elini eteğini çekecek.

Bu cihazların pek kârlı olmadığını düşünen ilk firma Motorola değil. Samsungve Apple gibi üreticiler, akıllı telefon piyasasında yakaladıkları başarıyı akıllı saat sektöründe de yakalamayı hedefeseler de genel olarak akıllı saatler tüketiciler tarafından tercih edilmiyor. Bunun sebeplerinden biri de giyilebilir teknolojinin halen daha istenilen seviyeye gelmemiş olmasıdır. Sizin saatiniz de akıllı mı bilmiyorum ama görünüşe göre pek de tercih edilmiyor. Akıllı saatleri tercih etmeseniz de teknoloji haberleri konusunda bizi tercih etmekten vazgeçmeyin. 

akilli-cihazlar-saat-sektorunde-kuculuyor

 

Apple Büyük İddiayı Yalanladı

Merhaba teknoloji sever arkadaşlar,

Bugünkü teknoloji haberimin konusu şöyle:

iPhone 6S Merkezi Amerika’da olan teknoloji devlerinin başında gelen isimlerden biri olan Apple’ın başı dertte görünüyor. Daha önce Samsung firmasının başına gelen benzer bir problemle karşı karşıya kalan Apple firmasının da iPhone 6S modelindeki batarya sorunu ile başı derde girecek gibi duruyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple firması iPhone 6S modelinde ortaya çıkan batarya sorununu kabul etti. iPhone 6S kullanıcılarını Apple Store’lara davet eden teknoloji devi firma, sorunlu bataryaların değişiminin yapılacağını duyurdu. Arka planda ise ortalığı, Apple şirketinin sonunun Samsung gibi olabileceği dedikodusu sarmış durumda. iPhone 6S’lerdeki yaşanan batarya sorunu, akıllara ilk olarak Samsung Galaxy Note 7’lerdeki batarya patlaması olaylarını getirdi. Samsung’un yaşadığı batarya patlama vakalarının iPhone 6S’lerde de yaşanabileceğini düşünen uzmanlar, benzer bir durumun yaşanabileceği konusunda kullanıcıları dikkatle olmaya çağırdı.

Tüm bu olayların arkasından Apple’dan batarya sorununun; Samsung’daki gibi patlamalarla sonuçlanmayacağına dair ilk açıklamalar geldi. Şirket yetkilileri kendi telefonlarındaki batarya probleminin, sınırlı sayıdaki iPhone 6S modelinde yaşandığını açıkladılar. Bu konunun üzerinde hassasiyetle duran Apple firması, iPhone 6S’lerde yaşanan batarya probleminin patlamalara yol açmayacağını ve bu durumun herhangi bir güvenlik sorununa sebep olmayacağını özellikle belirtti.

Ünlü teknoloji devi Apple şirketi, bahsi geçen batarya sorunlarının tüm iPhone 6S modellerini kapsamadığını açıkladı. Bu problemin sadece Eylül ve Ekim 2015 tarihlerinde üretilen bazı iPhone 6S modellerinde görüldüğünü, batarya problemi yaşayan kullanıcıları için bir değişim kampanyası başlattıklarını belirtti. Batarya sorunu olan iPhone 6Slerin batarya değişimi Türkiye’deki cihazları da kapsayacak.

Evet, teknoloji severler aranızda bu telefonu kullanan varsa Apple Store’lara uğrayıp batarya değişimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

apple-iddiayi-yalanladi