Marsta İnsan Kolonileri Kuruluyor

Teknoloji haberleri şaşırtmaya devam ediyor. Dünya nüfusu günden güne arttıkça, mevcut rezervler hızla tükenmeye devam ediyor. Bunun sonucu olarak, dünya dışı yaşamlar artık daha çok ihtiyaç haline gelmeye başladı. Teknoloji şirketleri de bu ihtiyaçlar doğrultusunda, Mars’ta koloniler kurmaya hazırlanıyor. Hatta ilk koloniler için tarihler bile verilmeye başlandı. Birleşik Arap Emirlikleri, 100 yıl içinde, uzay kolonileri kurmak için çalıştığını açıkladı.

Neil Armstrong’un aya ilk ayak basmasından sonra, ilk hedef mars haline gelmişti. Uzay araştırması yapan ülkeler, Mars’a insan göndermek için teknolojilerini hızla geliştirmeye devam ediyorlar. Teknolojik gelişmeler sayesinde, uzay filmlerindeki sahneler önümüzdeki yıllarda gerçek olabilir.

“Kızıl Gezegen” olarak da bilinen Mars’ta koloniler kurmak için en çok çalışan ülkelerin başında Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Önümüzdeki 100 yıl içinde, Mars’ta koloniler kurmayı planladıklarını açıklayan BAE, kurulacak ilk koloniye, “mini kent” adını vereceklerini söyledi.

Dünyadan 250 milyon km. uzakta bulunan gezegende, hayat hiç de sanıldığı gibi kolay olmayacak. Zira henüz Mars’a gidebilmiş bir insan yok. Teknolojik araştırmalar, Mars’ın atmosferinin dünyaya oranla yüzde 1 olduğunu gösteriyor. Bu durumda Mars’ta bulunmak, uzayda bulunmakla aynı şey gibi görünüyor. Bu yüzden teknolojik araştırmalar, ilk olarak astronotların, basınca nasıl dayanacağının yollarını bulması gerek. Diğer bir problem de oksijen.  Gezegende kalınacak süre içinde, oksijen üretiminin nasıl yapılacağı da henüz bilinmiyor. Zira gezegende, henüz oksijen olduğuna dair bir iz bulunmuş değil. Bunlarla birlikte, gezegende radyasyon oranının çok yüksek olması nedeniyle, kanserden korunma yolları da, teknolojik araştırmaların hedefinde yer alıyor. Tabi tüm bunlar çözülse bile, yaşam için gerekli su, yiyecek ve enerji üretimi de henüz çözülmüş değil. Uzay teknolojileri araştırmacılarının, bu sorunları çözmeden koloniler kurmalarına, henüz imkansız gözüyle bakılıyor.

Tüm bu sorunlar çözüldükten sonra, dünya dışı bir gezegende yaşamanın ne kadar maliyeti olacağı da, yine merakla beklenen haberler arasında.

Gelişen teknoloji sayesinde, belki de dünya dışı gezegenlerde yaşamak, hayal olmaktan çıkacak.