Google’a Rakip Yerli Arama Motoru

Merhaba kıymetli teknoloji takipçileri, hepimizi ilgilendiren bir gelişme ile sizleri bilgilendiriyorum. Bilindiği gibi internet dediğimizde akla gelen ilk şeylerden biri Google olmaktadır. Hemen hemen herkes aklına takılan bir şeyi bu arama motoruna sorarak öğrenmiştir. Bu konuda bir ilk olan Google’a alternatif olarak  yeni arama motorları yapılmıştır. Bu teknoloji haberimiz de tam bu konuyla ilgili…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, yerli arama motoru ile ilgili çalışma başlattıklarını söyledi. Bakan Ahmet Arslan, Soma’daki çevre yolu açılışını gerçekleştirdikten sonra, bölgedeki diğer çalışmalarla ilgili incelemeler yaptı. Yaptığı incelemelerden sonra basın mensupları ile muhabbet eden bakan, açıklamalarda bulundu. Manisa Medya TV’ye konuk olan bakan, konuyla ilgili soruları yanıtladı. “Günün Konuğu “ adlı programın sunucusu Abdullah Polat’ın sorularına cevap veren bakan, iletişim teknolojisi, bileşim ve haberleşmenin dünya ile entegre olduğuna işaret etti.

Bakan’ın diğer açıklamaları ise şöyle; lokal bir çalışma ile istenilenin yapılamayacağını, dünya ile entegre olunmadan verimli sonuç alınamayacağını belirtti. İster web sitelerinde ister internette  yapılan işlemlerde dünya ile entegrasyona çok önem verdiklerini belirtti. Bu konuyla ilgili çalışma başlattıklarını  ifade etti ve hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği hem de yerli olacak bir arama motorunun geliştirilmesinin ülkemiz açısından çok önemli olacağını söyledi.

Bakalım ne zamana bu yerli arama motorunu göreceğiz. Umarız yakın zamanda yapılır ve kaliteli olur. Teknoloji bu kadar ilerlemişken biz de Türkiye olarak bu ilerlemeye ayak uyduralım. Bu konuyla ilgili bir gelişme olduğunda ve diğer teknoloji haberleri hakkında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz. Siz de bizleri takip etmeye devam edin…

Google’ın CEO’su Mülakat Sorusunu Espriyle Geçiştirdi

Değerli arkadaşlar yeniden sizlerle beraberiz. Teknoloji haberleri ile sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu sefer enteresan bir haber ile karşınızdayız. Dünyanın en tanınan teknoloji şirketlerinden Google’ın CEO’su Eric Schmidt, iş mülakatlarında sorulan ve iş arayanları zor durumda bırakan zeka sorularından birini cevaplamaya çalıştı. Ancak kurnazlık yaparak, cevap veremediği bu sorudan espriyle kurtulmaya çalıştı.

Açık Deniz Zirvesinde panel konuşmacılığı yapan Schmidt, konuşmasını bitirdikten sonra soru-cevap bölümünde beklemediği bir soruya maruz kaldı. 

Quartz‘ın yaptığı ve bizim sizlere ulaştırdığımız habere göre, kurnaz bir katılımcı Schmidt’e, CEO’su olduğu Google‘ın iş mülakatlarından sorduğu meşhur ve bir o kadar da zor olan sorulardan birini yöneltti.

Bakalım neymiş bu zor soru… Eminim ki çok zorlansanızda aranızda cevabı bulanlar olacaktır. “Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve bir sandık dolusu altın buldunuz. Altının paylaşımı için mürettebat tarafından demokratik bir oylama yapılacak. Korsanların yarısı teklifinizi beğenmezse öleceksiniz. Hem altından güzel bir pay hem de hayatta kalmak nasıl mümkün olur? ” 

Soruyu tedirginlikle dinleyen Schmidt, bir yandan zaman kazanmak bir yandan da sorudan kurtulmak için laf çevirme derdindeydi. “Hesaplayalım, yarısı beğenmez…ya ölürsem! Hayır ya beğenmezlerse öleceğim. Maalesef bu çok kötü bir soru olmuş! “

Soruya cevap bulamayan CEO, espri yaparak kurtulmaya çalıştı. Yarıdan fazlasını mutlu ettiğinde hayatta kalacağını düşünen CEO’nun teklifi, %51’ine altından pay verip geri kalanına şirketten hisse vermek oldu. 

Düşünün bakalım siz ne cevap verirdiniz. Aranızda ” Google’a CEO olmak benim hakkım ” ya da ” Google yeni bir CEO aramalı” diyenleri duyar gibiyim.  Siz en uygun çözümü düşünmeye devam edin ve biz de teknoloji haberlerini sizlere sunmaya devam edelim. 

googlein-ceosu-mulakat-sorusunu-espriyle-gecistirdi

Google sesle yazma yazma ayarları nasıl değiştirilir?

Google Klavye’nin sesle yazma özelliğinin ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

  1. Cihazınızın “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  2. Dil ve giriş” bölümüne geçin.
  3. Klavye ve giriş yöntemleri başlığı altındaki “Google sesle yazma” seçeneğine dokunun.
  4. Karşınıza gelen ayarlar ekranından diller, ses geçmişi ve daha birçok değişikliği yapabilirsiniz.

Google sesle yazma