Assassin Creed 4 Blag Flag

Merhaba teknomedya takip edenleri!

İlk oyun incelememizi Assassin creed serisinin dördüncü oyunuyla yapacağız. Assassin creed serisiyle bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım, oyun grafik, oynama kabiliyeti, karakterler ve en önemlisi senaryo yönüyle inanılmaz kaliteli hazırlanmış. Serinin üçüncüsünü oynarken denizde geçen kısımlar çok hoşuma gitmişti, bir sonraki seri denizde geçmeli diye düşünüyordum ve öyle oldu 🙂

Hikaye

1715 yılını yani “Korsanlığın Altın Çağı” denilen dönemi konu alıyor. 1700’lü yılların başında İngiltereİspanyaPortekiz,Hollanda ve Fransa devletleri arasında bir savaş hüküm sürmektedir. Bu devletlerin tek amacı ise denizleri ele geçirmek.Korsanlar da bu dönemde devletlere çalışıyorlar. Yani paralı askerler. Bir süre süren savaş 1703 yılında Utrecht Antlaşması‘nın imzalanıp barışın ilan edilmesi ile sona erer. Bunun sonucunda ise korsanlar işsiz kalır. Ortada kalan korsanlar, ortak çıkarları için birleşirler ve tüm devletlere savaş açarlar. Bu birleşim sonucunda zorunlu kaldıkları için kendi aralarında kurallar oluştururlar. Böylece tarihin ilk gerçek anlamda ırk, din, cinsiyet ayrımı olmayan, demokratik toplumu oluşur. Korsanlar, sayıları arttıkça, devletlerin donanmalarından saklanabilecekleri bir yer bulmaya çalışırlar ve Karayipler‘e yerleşirler. Buralarda şehirler, sığınaklar kurarlar. Assassin’s Creed’in asıl konu aldığı savaş olan tapınakçılar ve suikastçılar arasındaki savaş ise devam etmektedir. Tapınakçılar, suikastçıları alt edebilecek gücü ele geçirmek için Karayipler’e gelirler. Fakat suikastçılar Karayipler’e gelmiş ve korsanlar arasında sayılarını arttırmışlardır.Edward’ın hikayesi bir gemide bir savaşta başlar ve savaştan sonra Duncan adlı bir tapınakçı ve Edward sağ kalır. Edward Duncan’ı uzun bir süre kovalar. Duncan ensonunda ateş eder ve Edward onu öldürürek kılık değiştirir ve bir adam’ı görür ve kurtarır ve adamın gemisi ile Havana’ya giderler. Orda fernando adlı bir tapınakçı ile karşılaşır. En sononda oranın malikhanesini basarken yakalanır ve esir düşer. Adaveke diye biriyle tanışır va Jackdaw’i kaçırırlar ve esirleri tayfaya eklerler ve ilk gemi savaşı olur(başta hikayenin başlangıcı dışıda)

Edward Kenway

Doğum: 10 Mart 1693 SwanseaGaller
Ölüm: 3 Aralık 1735 (42 yaşında) LondraBüyük Britanya

Edward James Kenway, İngiliz bir baba ve Galli bir annenin oğlu. Oyunun ana karakteri. Suikatçılar tarafından eğitilmiş bir korsan.

Kişisel Özellikleri:
Edward Kenway, karizmatik ve zeki birisi. Genellikle nazik fakat bencil ve harekete geçmeden önce düşünmeyen bir yapısı var. Ayrıca içmeyi çok seviyor. 2 yıllık bir denizci olduğu için yelken küçültebiliyor, demir atabiliyor. Korsan olduğu için çok iyi tırmanıyor. Ayrıca çok iyi bir denge hissi bulunuyor.

Geçmişi:
Edward, 20’li yaşlara geldiğinde, ailesi ile birlikte Bristol’den ayrılarak İngiltere’nin güneydoğusuna taşınır. Burada kendisinden iki yaş büyük olan Caroline Scott ile tanışır ve evlenir. Başlarda çok eğlenceli olan bir ilişkileri vardır fakat Caroline, Edward’ın düzenli bir iş bulmaması ve kocalık görevlerini yerine getirmemesi nedeniyle sıkılmaya başlar. Edward’ın korsan olup savaşa katılmak istemesi ise bardağı taşıran son damla olur ve Caroline, Edward’ı terk ederek ailesinin yanına döner. Edward ise korsan olmak için 1712 yılında ünlü korsan Benjamin Hornigold’un gemisiyle Jamaika‘ya gider. Burada altı ay kaldıktan sonra hiç istemediği bir şey olur. Devletler arasında barış antlaşması imzalanır. Barıştan sonra korsanlar işssiz kalır. Bunun üzerine Edward Kenway yasa dışı korsanlığa başlar. Kendisini geliştirerek kaptan olur. Bu olaylar sırasında da suikastçılara katılır. Edward iki kez evlenmiştir. İlk evliliğini Caroline Scott ile yapmış ve Jenny adında bir kızı doğmuştur. İkinci evliliğini ise Tessa Stephenson-Oakley ile yapmış ve Haytham doğmuştur.

Oynanış

Oyunun %60’ı karada, %40’ı denizde geçecek. Ana hikayenin süresi, oynayışa bağlı olarak 15-25 saat arasında değişecek, yan görevlerle birlikte bu süre daha da artacak. Oyunda yapımcıların Ufuk Sistemi adını verdikleri bir sistem bulunuyor. Bu sayede oyun içerisinde sürekli yükleme ekranları olmayacak. Yani oyuncu denizde bir görevi bitirmişken oyun, karada yeni bir görev verecek. Oyuncu ise görev yerine oyun tarafından gönderilmeyecek. Oyuncu isterse bu göreve gitmeyip çevreyi keşfedebilecek, gemileri yağmalayabilecek, yan görevleri yapabilecek ve balinaları avlayabilecek.
Harita:
Oyun, KübaBahamaPanamaHavanaTortugaCayman AdalarıFlorida gibi birçok bölgeyi barındıran bir haritaya sahip. Haritada şehirler, kasabalar, ormanlar, adalar, koylar gibi keşfedilebilecek 50 kadar bölge bulunuyor.
Yan Görevler:
Oyunda düşman kalelerini ele geçirmek, tarla ve depoları yağmalamak, düşman gemilerine saldırmak ve yağmalamak, dost gemilere yardım etmek, balinaları avlamak gibi birçok yan görev bulunuyor. Ayrıca Edward yüzebildiği ve dalabildiği için oyuncular, denizin dibinde bulunan hazineleri ve gemi enkazlarını da keşfedebilecekler.
Oynanış Mekanikleri:
Oyunda birçok oynanış mekaniği bulunuyor. Oyuncular gemilere istedikleri açıdan ateş açabilecekler, gemilere yaklaşıp bordalama yapabilecekler. Oyuncular isterse gemilere top yoluyla saldırabilecek, isterlerse de düşman gemisine kadar yüzerek gemiye tırmanıp kaptanı öldürebilecekler. Ayrıca oyuncular denizde ilerlerken çevreyi görebilmek için dürbün kullanabilecekler. Oyuncular isterse yüzerek, isterse de filika kullanarak kıyıya ulaşabilecekler. ACIII‘te bulunmayan fahişeler ve kiralanabilir gruplar Black Flag ile birlikte geri dönüyor. Oyuncular gizlenmek ve korumaların dikkatini dağıtmak için fahişeleri kullanabilecekler. Ayrıca oyuncular devriyelerden gizlenmek için evlere de girebilecek. Black Flag’de Desmond bulunmayacak. Onun yerini oyunu oynayan oyuncu alacak ve çevreyi birinci şahıs nişancı olarak görecek.


Silahlar:
Edward’ın iki adet kılıcı, sağ ve sol bileğinde birer adet bıçağı (hidden blade), dört adet piştovu, farklı dart oklarına sahip bir üfleme borusu ve ip dartı bulunacak. Ayrıca oyuncular çevredeki tüfek, kılıç gibi silahları da kullanabilecekler.

Jackdaw

Jackdaw, Edward Kenway’in gemisi. 60 metre uzunluğunda, 26 tane yelkene ve 56 adet topa sahip. Oyuncular, gemiyi farklı silahlar ve malzemelerle güçlendirebilecek, istedikleri zaman gemiyi kullanıp çevreyi keşfedebilecek ve diğer gemilere saldırabilecekler.

Alıntı: Wikipedia

 

 

assassins-creed-4

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir